Deník - ročník 2021

Zápis z 28.08.2021

Nejen počasí plakalo nad návratem všech cestovatelů zpět domů. Můžeme listovat albem nad zážitky, které nás během cest kolem světa potkaly a už nyní se nemůžeme dočkat těch, které nás čekají v tom roce dalším. Opět za rok se na vás těšíme!

Zápis z 27.08.2021

Protože sázka byla vyhrána a všichni jsme se již dostavili zpět do našeho normálního táborového městečka, zbylo dost času na relaxaci i zábavu. Odpoledne se všichni zdokonalili ve svých hokynářských schopnostech a na pouti plné zajímavých atrakcí si vysloužili spoustu sladkých odměn. Večer po slavnostním rozlučkovém nástupu, při kterém i nebe uronilo několik slz, si nejen děti zatrsaly na luxusní taneční zábavě organizovanou slavným DJ Drobkem. Po této náročné činnosti se v pozdních hodinách odebraly na lože a během chvilky usnuly.

Zápis z 26.08.2021

Tento den se naši cestovatelé vydali na poslední dalekou cestu do České Republiky, aby Willymu Fogovi dokázali, že jsou lepší nežli on. Cesta to byla dlouhá a náročná, doprovázená krupobitím a jinými přírodními pohromami, ale všichni cestovatelé nakonec zdárně dorazili až na smluvené místo, tedy hrad Pernštejn.
Zde Willymu ukázaly všechny artefakty z jednotlivých zemí a ten uznal, že jsou lepší než on a že tedy sázku prohrál. Předal jim odměny v podobě vzácných přívěšků a zařídil pro ně speciální odvoz zpět do místa sázky - do tábora. Tohoto povozu využili téměř všichni cestovatelé. Jedinou výjimku tvořila skupinka sedmi zapálených dobrodruhů, kteří chtěli prozkoumat ještě kousek území a vydali se tedy zpět do tábora po vlastních.
Večer byl završen slavnostním ohněm, který doprovázely libé oslavné melodie kytary.

Zápis z 25.08.2021

Dnes měli naši cestovatelé štěstí, poněvadž přijeli do Athén zrovna v době konání olympijských her. Ráno je přivítala sympatická skupina tančících vesničanů, kteří oslavovali zasnoubení svých přátel. Děti byly tudíž okamžitě přizvány na svatbu, která se měla večer konat. Na olympiádě soutěžily děti v pěti disciplínách-sprint, střelba ze vzduchovky, hod granátem, skok do dálky a přespolní běh. Řekové byli výkony našich cestovatelů naprosto ohromeni a jako ocenění za jejich vytrvalost, rychlost a přesnost, těm nejlepším sportovcům věnovali vavřínové věnce. Večer proběhla slibovaná velká svatba se všemi řeckými zvyklostmi jako svatební věnce, vystavení nevěstiny výbavy, házení rýže, či pronesení slavnostních slibů. Následovala soutěž, kterou si vedoucí naší výpravy pro novomanžele připravili. Po vyčištění zoubků se cestovatelé šli vyspat na zítřejší pěší túru zpět do Česka.

Zápis z 24.08.2021

Příjezd do Ruska byl krušný. Hned ráno tábořiště dětí napadli ozbrojení ruští banditi, zajali jednoho z cestovatelů a chtěli vyrabovat stany. Naštěstí ale včas přispěchala carova armáda a bandity zahnala. Vrchní carův generál poté nabídl dětem cestu přes Rusko prostřednictvím transsibiřské magistrály. Děti souhlasily a vydaly se po skupinkách na cestu plnou nástrah, která jim zabrala celé dopoledne. Starší děti navštívily odpoledne vzdělávací hodiny o ruské kultuře a ostatní si zahráli hry v lese či na hřišti. Na večerní nástup opět zavítal generál v doprovodu samotných carových dcer, které předaly nejlepší cestovatelské skupině vzácnou matriošku ze soukromé carovy sbírky. Večer proběhla soutěž talentů, kde byla spousta krásných čísel tanečních, pěveckých i výtvarných. Poté děti nasedly na noční vlak do Řecka a zamířily rovnou do spacího kupé.

Zápis z 23.08.2021

Ráno nás v Japonsku přivítaly dvě překrásné gejši. Jejich přátelské úklony však byly přerušeny příchodem namyšleného sumozápasníka, jenž se vychloubal, že ho nikdo nemůže porazit. Vzápětí se však do tábora přihnal další sumozápasník a vyzval toho prvního na souboj. Boj to byl velkolepý a vychloubačný zápasník byl rozmetán svým protivníkem, legendárním světovým šampionem. Ten pak vyzval děti, aby se s ním utkaly, a pokud ho porazí, daruje jim svůj bojový pásek. Následovala ukázka karate a rozcvička v bojovém stylu. Během dne odcházely jednotlivé oddíly do sumo arény, aby zde porazily šampiona. K úžasu všech se to všem oddílům povedlo a získali bojové pásky. Jinak si děti zahrály hry na hřišti, vydaly se na nákupy do Brumova a naučily se něco o první pomoci. Večer se konala noční stezka malých dětí, které měly za úkol po cestě uspat pět zvířátek. Velké děti mezitím odešly dál do lesů, kde se konala jejich noční hra plná světěl a výbuchů. Pak se už cestovatelé museli vrátit do tábora, aby nasedli na trajekt do Ruska.

Zápis z 22.08.2021

Kvůli tomu, že cestovatelům uletělo letadlo, si mohli dnes užít klidný den v australském městě Sydney. Děti si zahrály vlajkovanou, dobývání hradu a zastřílely si ze vzduchovky. Několik oddílů si odpočinkový den vzalo opravdu doslova a jako program si zvolily odpočinek v lese. Další oddíly se rozhodly využít tento den k celkové očistě. Plánovanou noční hru bohužel překazila bouřka, takže si děti aspoň zazpívali pár písniček a malošci dostali svítící náramky. Doufejme, že přes noc naši malí cestovatelé stihnou doplachtit až do dalekého Japonska.

Zápis z 21.08.2021

Děti ráno probudil křik domorodého australského kmene, který vběhl do tábořiště. Domorodci souhlasili, že cestovatele převedou přes rozlehlou australskou poušť. Ale sošku klokana děti dostanou, pouze pokud splní všechny jejich úkoly. Děti se rozdělily do tří skupinek a v doprovodu domorodců absolvovali dlouhou pouť. Po cestě museli uhasit hořící pralesy, zachránit opuštěná želví vajíčka, uspořádat klokaní závody a přebrodit zrádné bažiny. Po cestě si dokonce všichni zvládli uvařit chutné guláše. Všechny oddíly i přes drobné nesnáze cestu zvládly a sošku získaly. Cesta ovšem zabrala delší dobu, než všichni očekávali a tak cestovatelům bohužel uletělo letadlo. Budou tedy muset zůstat v Austrálii ještě jeden den. Večer podařenou pouť děti oslavily tancem a hudbou.

Zápis z 20.08.2021

Dnes děti pokračovaly během celého dne v přecházení And. Zároveň bylo na fotbalovém hřišti spatřeno stádo lam, od kterých se děti snažily získat jejich vlnu na pletení koberečků. Děti vymýšlely různé způsoby, jak vlnu od lam dostat. Některé je lákaly na zeleninu, jiné na sladké dobrůtky. Většina lam však měla nejradši podrbání či pohlazení. Ale běda těm, co nabídli lamě něco, co jí nechutnalo. Pak totiž hrozilo, že budou lamou popliváni. Nakonec všechny oddíly zdolaly Andy i upletly koberečky z vlny. Ty jim večer náčelník Inků vyměnil za posvátné symboly Slunce. Večer se konala soutěž pěveckých talentů, kterých se mezi dětmi našlo opravdu hodně a rozhodování poroty bylo velmi obtížné. Po dvoudenním pobytu v Peru nastal čas nasednout na letadlo směrem Austrálie.

Zápis z 19.08.2021

Ráno děti v Peru přivítal incký náčelník a jeho pomocníci. Přinesl s sebou i posvátný symbol Slunce, o který ho děti požádaly. Náčelník slíbil že jim Slunce dá pokud mu utkají koberečky z vlny lam alpak a ty mu donesou. Úkol to však nebyl tak jednoduchý jak se zdálo. Stavy na tkaní koberečků totiž rozkradla místní přemnožená morčata. Děti tudíž celý den lovily morče, aby získaly stavy zpět. Lov byl úspěšný a na konci dne již měly stav všechny oddíly. Doufejme, že zítra se jim podaří získat i lamí vlnu. Zároveň děti zahájily náročný přechod přes Andy pomocí lan. Jsou ale sotva v půlce a v lezení budou muset pokračovat i zítra. Den zakončily populární hrou "Co na to vedení?"

Zápis z 18.08.2021

Přes noc zvládli cestovatelé dorazit až do Brazílie, kde je přivítaly maskované tanečnice samby a také místní fotbalový tým složený z nejzářivějších hvězd současného i minulého fotbalu. Ráno se děti převlékly do masek a vydaly se v doprovodu tanečnic na karnevalový průvod Brumovem. Průvod dorazil až k paní Haškové, kde dětem byly za společný tanec rozdány nanuky a vrátili se zpět do tábora. V letní jídelně byly poté oceněny nejkrásnější masky a mladší děti si zahrály karnevalové hry. Odpoledne proběhl fotbalový turnaj nejprve malošků a pak velkých dětí. Výkony našich hráčů brazilské fotbalisty tak ohromily, že těm nejlepším věnovali své dresy a s několika rovnou podepsali smlouvu na příští mistrovství světa. Večer si děti zatančily na diskotéce a šly se připravit na noční putování do Peru.

Zápis z 17.08.2021

Ráno děti probudila hudba a byly přivítány vášnivým Flamencem ve Španělsku. Také byly pozvány na místní býčí zápasy, corridu. Celé dopoledne děti statečně soupeřily s býky. Odpoledne se už jednotlivé oddíly vydaly na vlastní program. První táborníci si zkusili střelbu ze vzduchovky, a nebo prošli zdravotnickým kurzem. Na nástupu byli nejlepší bojovníci s býky oceněni medailemi a vyšívanými šátky. Večer se táborníci vydali pálit ohně, nad kterými si opekli hady z těsta. S plnými bříšky se pak vydali spát do stanů, aby mohli přes noc přeletět Atlantský oceán až do Brazílie.

Zápis z 16.08.2021

Stejně jako minulý rok byly děti svěřeny do péče schopných vedoucích dole u rybníka. Prošly náročným příjímacím procesem a dorazily nahoru do tábora. Poté co všichni nalezli svá zavazadla se dokonce i ubytovali. Na oběd byl tradiční buřtguláš. Odpolední seznamování dětí bylo přerušeno deštěm, takže se uspořádal pingpongový turnaj. Večer navštívil tábor světoznámý cestovatel Willy Fog a udělal dětem přednášku o jeho 80 denní cestě kolem světa. Děti i vedoucí se ovšem rozhodli Willyho Foga překonat a cestu stihnout za pouhých 10 dní. Uzavřeli s Willym sázku a ten bude na mladé cestovatele čekat na hradě Pernštejn i s odměnou. Počkejme si tedy, jak si naši táborníci povedou. Cestě kolem světa ZDAR!